Facebook
bydlení

Rekonstrukce vily z 30.let minulého století

  • 2011-2013 Datum realizace
  • 314m2 Rozloha
  • Frýdek - Místek Lokalita
  • Dokončeno Stav projektu

Hned první dny roku 2011 jsme dostali krásné zadání. Oslovili nás mladí manželé, kteří si právě koupili zajímavou vilku z 30. let 20. století s hezkou a velkou zahradou, plnou vzrostlých stromů. Už v telefonu, když mi klientka popisovala, jaký úkol pro nás mají, jsem tušila, že půjde o něco mimořádného a začala jsem se na tuto práci okamžitě těšit.

Klienti měli jasnou představu, že chtějí dům v maximální možné míře vrátit do původního stavu, který byl zřejmý z historické výkresové dokumentace, tedy jej zbavit necitlivých zásahů let nedávno minulých. Zároveň jej chtěli co nejvíc otevřít do zahrady, která je krásná a orientovaná na jih s výhledy na Beskydy.

Změnili jsme dispozice pro potřeby 4 členné rodiny, zbavili dům nepůvodní přístavby a balkónu, hlavní obytnou plochu jsme rozšířili o terasu s prosklenou stěnou mezi ní a obývákem.  Z 1.NP se stalo patro společenské, 2.NP slouží jako soukromé, s ložnicemi pro celou rodinu. Podzemní patro tvoří prádelna a sklad potravin a rovněž tzv.“ pánský klub“  místnost s kulečníkem a zázemí k němu.

Součástí rekonstrukce byl i projekt na úpravu zahrady, který vytvořila zahradní architektka Magda Cigánková – Fialová.

Rekonstrukce tohoto domu byla zajímavá také po technické stránce, protože byla provedena opravdu od základu. Řešilo se odvětrání a odvlhčení sklepa, kompletně nově se dělaly rozvody elektřiny, topení a vody, nové stropní konstrukce, vnitřní omítky, nakonec, oproti původnímu záměru, se dům také zateploval, přičemž jsme museli zachovat zdobné prvky na fasádě. Vyráběly se jejich přesné kopie a v tomto ohledu provedla prováděcí firma dokonalou práci. Měnila se střecha, včetně konstrukce krovu a samozřejmě se měnila také okna. Nová dřevěná eurookna jsou opatřena atypickými příčlemi v duchu modernismu, jak byl dům původně navržen. Každá část domu potřebovala individuální přístup, takže obtížné bylo hledání vhodných dodavatelů, nakonec se však výborní řemeslníci našli a na výsledku je to znát.

Barevné řešení fasády jsme volili dle krajových staveb z totožného období, kde se výrazně projevovaly barvy jako zelená, modrá, žlutá v kombinaci s bílou a někdy také červená a černá. Výrazným motivem staveb byla tehdy především barevná okna – zelená či modrá, někdy vínově červená. Velká škála takovýchto staveb je k vidění na Bečvě a Rožnovsku.

V interiéru jsme rovněž doplňovali ducha prvorepublikové stavby a nenápadně zakomponovávali nové tvarosloví současného designu. Klienti jsou vášnivými sběrateli starožitného nábytku, takže jsme pár nejcennějších kusů rádi použili v interiéru jejich nového domu.

Klienti si rovněž přáli zachovat všechny vnitřní dveře, které se odborně repasovaly, včetně kování tam, kde se dochovalo a repasovaly se také původní parkety.

Vstupní část domu zdobí historická dlažba, protože právě zde se nejvíce projevují původní prvky dochované z domu, jako jsou dveře, schody a zábradlí, takže dotváří dokonalou atmosféru prvorepublikového bydlení.

Ostatní obklady, mozaiky a dlažby jsou dodávkou firmy Butterfly, odborně a velmi precizně položeny firmou Moravec Interiér.

K již zmíněným několika kusům starožitného nábytku, se atypicky vyrobily: skříně a botníky ve vstupu, kuchyňská linka, skříňky a přebalovací pultík v koupelnách, nábytek do dětského pokoje a šatní skříně v ložnici.

Odkazem do první republiky jsou rovněž oblé tvary keramických zařizovacích předmětů a baterie, avšak se současným tvaroslovím od firmy Vitra – Istanbul Collection.

Leitmotivem, který se propisuje na různých prvcích v exteriéru (okna) i interiéru, je tvar kosočtverce, který byl jako odkaz ustupující secesi, použit v původním návrhu domu, právě jako členění okenních výplní.

Uplatnili jsme jej rovněž na některých oknech, madlech skříní či polepů skleněných příček, ve tvaru mozaiky, na stínidlech svítidel a je seskládán vždy do různých kompozic, místy zdobných, právě tak, jak to měla secese ve svém programu.

Svítidla jsou zvláštní kapitolou interiéru. Někdy jsou použita ryze technicistní k osvětlení konkrétních prvků či k dotvoření světelných kompozic a nálad, jinde plní rovněž zdobnou funkci, což se týká všech lustrů. Jde o výrobky firem Lucis a Rendl Light Studio.

Zcela novými a zásadními prvky v domě jsou krb a prosklená stěna do zahrady. Teplo z krbu je rozvedeno i do pokojů ve 2.NP, jde o uzavřený systém sálavých šamotových panelů, jehož výhodou je bezprašnost. Prosklená stěna dala domu novou dimenzi a dokonale splnila požadavek klientů, propojení exteriéru s interiérem.

Radost, se kterou jsme k úkolu rekonstrukce tohoto domu přistupovali na začátku, nás neopustila, navzdory všem komplikacím, ani v průběhu dlouhé výstavby a ani po ní. Výsledek, na který můžeme být pyšní, je týmovou prací klientů, dodavatelů a řemeslníků, kteří se nezalekli obtížnosti a atypičnosti téměř všeho a udělali kus poctivé a kvalitní práce.

 

 Projekt: zima a jaro 2011

architekt: Vysloužil architekti

stavební část: Ondřej Mlčoch, Ing.Iveta Janečková

statika: Ing. Aleš Fiala

ZTI: Ing. Ondřej Jurásek

elektro: Lubomír Dvořáček

slaboproud: Jan Kupec

PBŘ: Ing. Miroslav Sopůšek

projekt zahrady: Ing. Magda Cigánková – Fialová

 

realizace: květen 2011 - listopad 2012

mistr stavby, stavební práce, inženýrské sítě, dozor: Ing. Pospíšil

topení, voda, plyn: Instop Servis CZ s.r.o. – Gerhard Harazim

dodávka oken a exteriérových dveří: Vlastislav Kolovrat – Tesko Kolovrat

repase vnitřních dveří: Jan Tragan

vnitřní prosklené stěny a dveře: Clearmont

Střecha a fasáda:

provedení interiéru – vnitřní obklady a dlažby, SDK konstrukce: Moravec Interiér – Roman Moravec

atypický nábytek: Moravec Interiér (kuchyně, skříně a botník ve vstupu, skříně do ložnice) , Petr Musálek - BM interiér (nábytek v dětském pokoji, nábytky v koupelnách), Jan Tragan (konferenční a jídelní stoly)

dodávka a montáž svítidel: ELMA Nováček

krb včetně obkladu: Georgis Michailidis

malba na zeď v dětském pokoji: Jana Mlčochová