Facebook
bydlení

Byt pro dva

  • 2011-2013 Datum realizace
  • 66m2 Rozloha
  • Moravská Ostrava Lokalita
  • V realizaci Stav projektu

Jednoduché a zárověň fukční řešení severně orientované bytové jednotky.

Byt o celkové rozloze 64m2 se nachází v centru Ostravy, v 5.NP pětipodlažního bytového domu bez výtahu, nad ním se nachází poměrně nízký půdní prostor. Byt s dispozicí 2+1 je orientován pouze na severní stranu, svým uspořádáním byl poměrně temný, stísněný a celkově nevyhovující dnešním požadavkům na moderní bydlení.

Bylo to spoustu negativních faktorů, o to větší to byla výzva, vyřešit tento prostor ke spokojenosti svých uživatelů.

Vnitřní dispozici jsme změnili od základů. Ač se jako negativní jeví fakt, že se byt nachází až v 5.patře 5ti podlažního domu bez výtahu, zde, alespoň z pohledu návrhu nového dispozičního řešení, se tato skutečnost stala výhodou. Mohli jsme odstranit veškeré vnitřní příčky, protože strop, tvořený ŽB trámovou konstrukcí, je uložený pouze na obvodové zdi a střední nosné zdi vymezující bytovou jednotku, a rovněž jsme nebyli omezeni umístěním příček horních bytů, jak to bývá při jiných rekonstrukcích.

Ústředním motivem bylo vytvořit vzdušný a dostatečně prosvětlený hlavní obytný prostor, propojený jak s jídelním koutem, tak s otevřenou kuchyní. Dalším motivem bylo uspořádat hygienické a provozní zázemí pospolu, a zároveň je situovat do tmavší části bytu. V neposlední řadě bylo nutné vytvořit intimní klidovou část, která bude oddělena od rušivých elementů.

Při vstupu do bytu se nejprve nacházíme v uzavřeném zádveří. Zde musel z technických důvodů zůstat kotel (napojení na komín), a proto je v místnosti navržena atypická stěna z posuvných dveří, za kterými je tento zdroj tepla ukrytý. Ze zádveří se dostáváme přímo do hlavního obytného prostoru, ten je situován podél obvodové stěny s okny a je uspořádán v logickém pořadí (obývací pokoj - posezení, jídelní kout, kuchyně). Za kuchyní, v zadní části bytu, je oddělená intimní klidová část - ložnice. Hygienické a provozní zázemí, včetně pracovny, je seskupeno u střední nosné stěny sousedící s půdou a vedlejším bytem, přičemž je pracovna nenápadně přístupná z ložnice. Za pracovnou (směrem ke vstupu do bytu) se nachází koupelna, která je od obývacího prostoru oddělena skleněnou stěnou z luxfer, čímž dojde k ozvláštnění interiéru a podtrhnutí industriálního ducha (pohledově přiznané trámy ŽB stropu, podlaha z průmyslové mozaiky v hlavním obytném prostoru). Z koupelny se dostáváme do předsíňky (samostatného WC i koupelny), čímž zajistíme oddělení toalety od obytného prostoru dvěma dveřmi, což nařizuje vyhláška o Obecných technických požadavcích na výstavbu.  V zádveří, hlavním obytném prostoru a ložnici je ŽB trámový strop pohledově přiznaný a světlá výška tak dosahuje 3,08m (resp. 2,80m k hraně stropních trámů), čímž se celý prostor provzdušnil a prosvětlil. V hygienickém zázemí a pracovně byla výška zkorigována snížením podhledu, což zároveň umožnilo skrytí technologických rozvodů a instalací.

Rekonstrukce bytu se netýkala pouze kompletní změny vnitřního uspořádání, ale zahrnovala také vnitřní zateplení chladné střední nosné stěny sousedící s půdním prostorem, instalaci světlovodu přivádějícího denní světlo do koupelny, přidání odvětrávacího systému, a instalaci nového podlahového topení, což vedlo ke zlepšení celkové kvality vnitřního prostředí bytu.

Fakta:

Lokalita: Moravská Ostrava

Klient: soukromá osoba

Architekt: Vysloužil Architekti

Projekční tým: Ondřej Vysloužil, Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková, Martin Vymetálek

Specialisté: Vlastimil Bobrek (vytápění, ZTI), Jiří Latka (elektro, silnoproud), Miroslav Pokluda (větrání)

Dodavatelé / řemesla: Moravec Interiér (stavební práce, podlahy, povrchy stěn, atypický nábytek)

Autor fotografií: Martin Kocich, Vysloužil Architekti (VA)