Facebook
sport a volný čas

Fitness klub pro ženy - Contours

  • 2011 Datum realizace
  • 274m2 Rozloha
  • Ostrava-Mar.Hory Lokalita
  • Dokončeno Stav projektu

Pobočka Contours Fitness pro ženy v Ostravě – Mariánských Horách je frančíza řetězce fitness vyhrazených pouze pro ženy. Klientka Ing. Irena Kožušníková nás oslovila již v době hledání prostoru pro toto fitness, a my jsme tedy měli vzácnou příležitost, podílet se rovněž na rozhodování, zda daný prostor je pro budoucí náplň vhodný a zaručí pohodlný provoz jak pro klientky, tak pro zaměstnance.

Respektovat jsme museli nejen zadání od klientky, která nás seznámila s principem cvičení v těchto fitness, tak jejími požadavky na provoz, které byly velmi konkrétní a velmi precizně promyšlené a prezentované, tak jsme se museli řídit požadavky kmenové pobočky. V těch byly například přesně specifikovány konkrétní barevné odstíny (růžová, fialová, bílá, šedá), které měly převažovat, loga, motivy levandule v různých podobách, které požadovali uplatnit, panely se cviky a dalšími pokyny, které se měly objevit v interiéru.

Rovněž byl stanoven závazný rozpočet, který nebylo možné překročit.

Po prvních návrzích dispozic, ze kterých bylo jasné, jak moc prvků bude muset být vyrobeno atypicky a jak velké budou stavební úpravy, jsme okamžitě začali spolupracovat s dodavateli, už ve fázi schváleného půdorysu, abychom zjistili, zda je možné splnit podmínky rozpočtu. Následoval intenzivní proces úprav a kompromisů a pouze díky neuvěřitelnému nasazení klientky, bylo dosaženo včasného otevření a vytvoření interiéru v rozmezí stanoveném rozpočtem a zároveň splnění náročných požadavků.

Byli jsme velmi rádi, že i při vypjatých situacích klientka z mnoha estetických prvků nehodlala ustoupit (velká a prostorová loga, velkoplošné tapety, obrazy, barevné výmalby ve tvaru křivek, velké plochy zrcadel, dekorace floristy), protože věděla, že pro ženy mají tyto věci velký význam a pokud se dobře v daném prostředí cítí, budou se do něj vracet.

Fitness pro ženy s kruhovým tréninkem a dětským koutkem, byla obecná myšlenka.  To předurčilo vše. Po výtvarné stránce jsme se inspirovali ladnými  křivkami ženského těla, dodrželi požadovaná loga a požadované barvy, které jsme umístili dle našeho uvážení a s motivy levandule si vyhráli alespoň netradičním způsobem. Použili jsme jak opravdové rostliny tak tapety a obrázky.

Atypicky byly vyrobeny šatní skříňky, recepce, celý dětský koutek a provozní zázemí – skladovací regály a úklidové skříně.

Klíčové bylo rozmístění dispozic, aby fungoval dobře provoz. To se, s odstupem času hodnoceno, povedlo. Jedná se o cihlový dům v původní městské zástavbě z 30. Let minulého století, prostory měly danou dispozici – místnosti s vysokými stropy a původními dřevěnými kazetovými dvoukřídlými či jednokřídlými dveřmi, které jsme v plném rozsahu zachovali. Bourací práce byly provedeny minimálně, spíše se objekty z lehkých konstrukcí dostavovaly, aby nedošlo k poškození prostor pro jejich možné další využití.

Přes vstup se dostáváme do recepce s kavárnou a dětským koutkem. Aktivní část začíná místností s kardio zónou propojenou širokým otvorem s  velkým cvičebním sálem, kde se odehrává hlavní cvičení a má zde svůj pracovní pult trenérka. Zázemí sálu tvoří malá místnost – nářaďovna – volně přístupná ze sálu, aby si členky mohly kdykoli zajít pro cvičební nářadí, které zrovna potřebují. V provozu nechybí ani šatna pro zaměstnance a sklad, šatna pro členky fitness, sprchy a dvě samostatné toalety. Pro zpestření cvičebních aktivit, je k dispozici ještě malý cvičební sál, kde probíhají vedené tematické lekce s trenérkou nebo různorodé přednášky, věnující se výživě a zdravému životnímu stylu.

Propojený prostor recepce s dětským koutkem a kavárnou se ukázal jako velmi užitečný, protože zde dochází k pravidelnému setkávání členek nejen během cvičení, ale i pro relaxaci po něm a při spoustě společenských akcí konaných v průběhu roku.

Důležitým momentem je pracoviště trenérky přímo ve velkém cvičebním sále, který je situován tak, aby trenérka mohla sledovat rovněž dění v přilehlé kardio zóně ve vedlejší místnosti, která ovšem není oddělena od sálu dveřmi, proto má trenérka celou dobu přehled o cvičících klientkách a může jim být kdykoli nápomocná.

Fakta:

Místo stavby: Ostrava – Mariánské hory, Kollárova 18

Data: projekt - podzim 2011, realizace - podzim/zima 2011

Klient: Ing. Irena Kožušníková - IK Fitness s.r.o.

Architekt: Vysloužil Architekti

Projekční tým: Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková