Facebook
zdravotnictví

Ambulance v historickém objektu

  • 2012-2013 Datum realizace
  • 112m2 Rozloha
  • Moravská Ostrava Lokalita
  • Dokončeno Stav projektu

Přeměna nebytového prostoru v památkově chráněném objektu v srdci Moravské Ostravy na ambulanci, specializovanou na plícní nemoci. Ke dvou ordinacím byla původně bytová jednotka v dispozici doplněna o nové zázemí a technické vybavení.

Příběh

Šťastná náhoda nás svedla dohromady s paní doktorkou Matulovou. Když na podzim roku 2011 vyšel v časopise Dolce Vita článek o naší realizaci lázeňského domu Eugen, paní doktorka si toto číslo zrovna koupila na cestu vlakem do Prahy a jelikož zrovna řešila rekonstrukci své budoucí nové ordinace, kontaktovala nás.

Měla již jeden projekt na stavební povolení vypracovaný a dokonce již podaný na úřadě, ale nebyla s řešením stoprocentně ztotožněna, proto jsme jí nabídli konzultaci, kde jsme měli řešení posoudit a případně doladit detaily. Když jsme o návrhu uvažovali a podrobně se paní doktorky ptali na způsob její práce, napadlo nás řešení, které ovšem znamenalo celý projekt pro stavební povolení udělat znovu. Následoval čas na rozmyšlenou a rozhodnutí paní doktorky, že se projekt udělá znovu, protože nové provozní schéma jí vyhovovalo a její předchozí pochybnosti tímto zmizely.

Dispozice byly tedy na světě a nastalo ověřování, zda je vše v souladu s platnými normami a předpisy. Dům, ve kterém se ordinace nachází, je navíc památkově chráněný, takže jakékoli úpravy čehokoli znamenají komplikace s památkáři. V tomto případě jsme však byli s klientkou za jedno, že se zachová vše, co bude možné, tedy všechny původní dveře, krásné parketové podlahy, zdvojená kastlíková okna. Co jsme nepatrně změnili, byla dispozice nebytového prostoru. Propojili jsme dvě menší místnosti – chodbu a bývalou kuchyň, abychom z nich vytvořili čekárnu a  jednu plošně velkou místnost (budoucí ordinaci jednoho z lékařů) jsme zmenšili na úkor zázemí pro zaměstnance – skladu a kuchyňky se šatnou. Probourání místností nám památkový ústav neschválil, ani po naší argumentaci, že původní dispozice je čitelná, neboť zachováváme průvlak a z každé strany kusy příčky. Dalším bodem zamítnutí ze strany památkového ústavu byl náš návrh překrytí stávajícího teraca v chodbě a na části plochy bývalé kuchyně novou krytinou – marmoleem. U obou bodů nám však vyšel vstříc útvar hlavního architekta, který vydal souhlasné stanovisko s projektem, protože nové využití prostoru řešit situaci jinak neumožňovalo a v celkovém kontextu byl prostor zrekonstruován citlivě.

PROVOZ

Zadáním bylo vytvořit dvě ordinace, ve kterých se budou střídat tři lékaři, pracoviště sestry a recepční, čekárnu a zázemí jak pro pacienty – wc s předsíní, tak pro zaměstnance – kuchyňku, šatnu, toaletu, sprchu, úklidovou místnost a sklad. Jak již bylo zmíněno výše, čekárnu jsme vytvořili propojením dvou menších místností – chodby a bývalé kuchyně. Pro lepší přehlednost, jak ze strany recepční, tak pacientů, jsme opticky propojili s čekárnou i navazující místnost sester (prosklenými tabulemi v původních dveřích), aby měli pacienti se sestrami lepší kontakt a věděli o sobě navzájem. Z čekárny je tedy přes pracoviště sester přístup do jedné z ordinací nebo navazující chodbičkou do druhé z ordinací. Umístění sociálního zázemí kopíruje téměř přesně jeho původní polohu v prostoru a je členěno na wc pro pacienty s předsíňkou a úklidovou místností, toto je přístupné přímo z čekací části čekárny a dále koupelna se sprchou a umyvadlem, se samostatnou místností wc pro personál, které jsou přístupné z odlehlejší části čekárny – od hlavního vstupu.

Lékařům bylo na žádost klientky v ordinacích vytvořeno vedle pracoviště (pracovní stůl s úložným nábytkem, lehátko a odkládací židle pro pacienta, umyvadlo) i místo na relax a přijímání návštěv mimo oblast pacientů. Je to pohodlné sezení s konferenčním stolkem. Jelikož obě místnosti ordinací jsou velmi rozlehlé, mohli jsme si dovolit jednu z nich zmenšit na úkor vytvoření zázemí pro zaměstnance jako je čajová kuchyňka se šatnou a sklad na zdravotnický materiál i odpad, náhradní potřeby pro administrativu.

 

ZAŘÍZENÍ INTERIÉRU

Klientka má zálibu ve starožitného nábytku, proto jsme opět měli příležitost nejlepší „kousky“ s osobní sbírky použít při zařízení její nové ordinace. Použili jsme i nábytek z původní ordinace, jako jsou věšáky (firma TON), starožitné lékařské skříně, židle pro pacienty a otočné vyšetřovací židle k lehátkům, moderní pracovní stůl s úložným nábytkem paní doktorky, který jsme doplnili tak, aby zapadl do nové dispozice. Relax zóny jsme zařídili rovněž starožitným nábytkem – křesly a pohovkou, které se nechaly nově přečalounit. Čekárna je rovněž vybavena starožitnými židlemi převážně „thonetkami“.

Snažili jsme se, aby ostatní prvky v interiéru byly moderní a aby i dnešní doba zanechala v prostoru svou stopu, proto jsme s prvorepublikovými dveřmi, okny a starožitným nábytkem, dali do kontrastu skleněnou mozaiku, nerez, hranaté a chromové doplňky do koupelen a sanitu, což jsme zase zmírnili dřevěnými obklady za toaletami. Dřevěný je také vložený kubus do jedné z ordinací, který pomáhá rozlehlé prostory zútulnit a navodí příjemnou domácí atmosféru, která určitě pacientům pobyt u lékaře zpříjemní. Použitý dřevěný obklad materiálově komunikuje s podlahou z masivních původních parket, která zůstala v celé své ploše zachována a poškozené části byly doplněny. V čekárně byla položena nová podlaha – marmoleum firmy Forbo flooring s krásným detailem fabionkového soklu, který nám výborně zapadl do celkové koncepce.

Design svítidel pak opět tvoří ryze technicistní protipól, neboť v ordinacích lékařů plní osvětlení především praktickou funkci a dobré osvícení prostor je základním předpokladem. Vybraná svítidla firem Lucis a Thorn toto bez obav splňují a navíc plní i estetickou úlohu velmi dobře. 

Dle našeho návrhu byly vyrobeny atypicky tyto kusy nábytku: pracoviště druhého z lékařů, skříňky pod umyvadla, 2 kuchyňky, pracovní stoly sester, šatní skříně pro zaměstnance, kartotéka a obklady v čekárně se spirometrickou křivkou, které zabrání poškození stěny. atmosféru v čekárně a ordinaci MUDr. Matulové dotvořila ruční malba dle návrhu umělce Marka Nenutila, kterou sám i na místě provedl. Přejeme paní doktorce, aby se jí i jejím kolegům v nové ordinaci příjemně pracovalo a pacienti, aby se zde necítili ani jako u lékaře!

   

Fakta

Lokalita: Poštovní, Moravská Ostrava

Data:

stavební povolení: červen 2012

realizace: červenec 2012 - únor 2013

kolaudace: leden 2013

otevření: březen 2013

Klient: Andy MED, s.r.o., zastoupená MUDr. Andreou Matulovou

Architekt: Vysloužil Architekti

Projekční tým: Ondřej Vysloužil, Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková

 

stavební část: Vysloužil architekti

statika: Ing. Aleš Fiala

ZTI: THERMES spol. s r.o., Ing. Martin Poloch

elektro: THERMES spol. s r.o., František Sklenička

slaboproud: THERMES spol. s r.o., Ing. Jiří Maňas, Valter Novák

VZT: THERMES spol. s r.o., Ing. Jiří Maňas, Kateřina Binarová

Topení: THERMES spol. s r.o., Ing. Martin Poloch

PBŘ: Ing. Erika Pohorelli

mistr stavby, stavební práce: Emerich Gargoš

stavební dozor: Ing. Aleš Demel

topení, voda, plyn: Emerich Gargoš

vnitřní obklady a dlažby, SDK konstrukce: Emerich Gargoš

atypický nábytek: Moravec Interiér – Roman Moravec

látky k čalounění starožitného nábytku: Kolovrat, ČM, s.r.o.

dodávka a montáž svítidel: ARGOS ELEKTRO, a.s.

nové interiérové dveře: Rudolf Ciminga

malba na zeď : Marek Nenutil (Openmindz 360)

grafika (cedule, popisky, vizitky): Studio Frog – reklamní studio Kamil Kunčický, Richard Folwarczny

foto: Ing.arch. Martin Kocich