Facebook
hotely a ubytování

Rekonstrukce lázeňské vily Eugen

  • 2009-2011 Datum realizace
  • 442m2 Rozloha
  • Karlova Studánka Lokalita
  • Dokončeno Stav projektu

Budova je součástí horských lázní Karlova Studánka, ležících přímo pod vrcholem nejvyššího vrcholu Moravy – hory Praděd, v údolí říčky Bílé Moravy. Stavba prošla kompletní rekonstrukcí, v rámci které došlo jak k opravě většiny stavebních konstrukcí, tak k přeměně nepůvodního interiéru na hotelové apartmány, se zahrnutím nově adaptovaného půdního prostoru.

Budova vznikla kolem roku 1890, ve stylu domácí renesance s prvky lidového stavitelství. Novorenesanční prvky se projevují na zděném přízemí, na kterém je osazena srubová nástavba patra a podkroví, zdobená vyřezávanými motivy. V etapě před rekonstrukcí stavba sloužila k ubytování zaměstnanců lázní a nacházela se ve značně zchátralém stavu. Fasáda budovy a vstupní prostory povětšinou reflektovaly původní stav, avšak v obytných interiérech se nezachovalo nic a narušeny byly i původní dispozice. Současně s neodkladnou rekonstrukcí stavby po stavebně technické stránce bylo počítáno i s obnovením jejího původního účelu, tak aby opět sloužila pro exkluzivní ubytování lázeňských hostů.

Architektonicko-stavební návrh rekonstrukce měl dvě roviny. V první šlo o co možná nejcitlivější opravu stavebních konstrukcí a zachovaných částí, spolu s vyřešením četných stavebně technických problémů a zapojením moderních technologií. Ve druhé bylo cílem vybudování nových interiérů pro zážitkové ubytování ve čtyř-hvězdičkové kategorii. Jelikož neexistovaly záznamy o původním stavu interiérů, pouze se předpokládalo, že byly na svou dobu vybaveny nadstandardně, rozhodli jsme se rehabilitovat původní dispozici a v rámci ubytovacích jednotek vytvořit interiéry jedinečné svým charakterem i jednoznačnou myšlenkou. Takovéto interiéry by pak mohly být rovnocenným protějškem zdobné, historické architektuře budovy. Nový interiér byl inspirován vším, co představuje Karlova Studánka, tudíž čtyři nově vybudované apartmány byly nazvány i zařízeny v duchu přírody, vody, historie i budoucnosti.

Fakta:

Lokalita: Karlova Studánka, Jeseníky

Data: projekt: podzim 2009 - podzim 2010, realizace: podzim 2010 - jaro 2011

Náklady: necelých 19 000 000,- Kč (spolufinancováno prostřednictvím Regionálního operačního programu, z dotačních fondů EU, za podpory Moravskoslezského kraje).

Klient: Státní léčebné lázně Karlova Studánka, s.p. 
spolufinancováno prostřednictvím Regionálního operačního programu, z dotačních fondů EU, za podpory Moravskoslezského kraje

 

Architekt, zodpovědný projektant: Vysloužil Architekti - Ing.arch. Ondřej Vysloužil

Projekt interiéru: Ing.arch. Markéta Vysloužilová, Ing. Iveta Janečková

Stavební část: Ondřej Mlčoch

Statika: Ing. Aleš Fiala

Vytápění, chlazení, ZTV, VZT, MaR, tepelně techn. posouzení, Průkaz energetické náročnosti: MAXXI – THERM, spol. s r.o., Ing. Michal Havlíček

Elektro - silnoproud: Ing. Norbert Kotyrba

Elektro - slaboproud: Jan Kupec

PBŘ: Dipl. ing. Miroslav Sopůšek

Plán BOZP: PROCHÁZKA - stavební fima, spol. s r.o., Ing. Ladislav Procházka

Inženýring: PROCHÁZKA - stavební fima, spol. s r.o., Ing. Ladislav Procházka

Dodavatel stavby: Czasch spol. s r.o.

Dodavatel interiéru: Interdekor HP s.r.o. 

Autor fotografií: Ing. arch. Martin Kocich

Grafika propagačních materiálů: MgA. Linda Dostálková