Facebook
bydlení

Interiér typového rodinného domu

  • 2011-2012 Datum realizace
  • 197m2 Rozloha
  • Ostrava - Jih Lokalita
  • Dokončeno Stav projektu

Mladí manželé nás oslovili u příležitosti rekonstrukce domu, který zdědili po rodičích. Dům se nachází v krásném, klidném místě nedaleko Ostravy, v blízkosti lesa a přesto ne na samotě.

Pro mladou rodinu s malým dítětem ideální. Během naší spolupráce přibylo do rodiny další děťátko, takže jsme navrhovali s jistotou, že děti budou dvě a vše se tomu mohlo přizpůsobit, stejně jako prostory přichystat na příchod nového člena rodiny.

Dům je dvoupodlažní nepodsklepený, s garáží do které se dá dostat technickou místností přímo z domu a jedním krytým stáním.

Našim úkolem bylo udělat jakýsi „facelift“ fasády, včetně výměny některých oken, rozšíření ploch teras a jejich krytí, zakomponovat venkovní saunu a kompletně navrhnout interiér.

V 1.NP mají majitelé k dispozici 80 m2 obytné plochy a najdeme zde zádveří, ze kterého vstupujeme přes technickou místnost do garáže, chodbu, která ústí do místnosti wc, herny pro děti, hlavního obytného prostoru ve tvaru L – kuchyně spojená s jídelnou a obývákem. Obytný prostor je celý lemován terasou, na kterou můžeme vstoupit ze dvou míst – obýváku a jídelny, tomuto prostoru vévodí panoramatický krb zakomponovaný do kamenné stěny. Z chodby v 1.NP se dostaneme také do spíže zabudované ve schodišťovém prostoru a schodištěm směrem nahoru do 2.NP.

2.NP se rozkládá na 70 m2 a  tvoří jej soukromá část domu. Najdeme zde pokojíček určený ke spaní - pro děti, ložnici a pracovnu, nechybí rovněž prostorná koupelna a samostatné wc.

 

Hlavní koncepcí návrhu interiéru bylo chytře zkombinovat chladné materiály a moderní design nábytku a svítidel, na který si majitelé domu potrpí, v kontrastu s měkkými materiály a s pastelovými odstíny tří barev – fialové, žluté a bledě modré, které měly ostré linie změkčit a zútulnit. Hlavní impuls k tomu dala sama klientka, která si vybrala zemitý tmavě hnědý a světle béžový odstín obkladů do koupelen. Barvy jsme doplnili ještě o růžovou ve velké ploše a další barvy jako červená, modrá a zelená v menších plochách, to především v dětských pokojích, kde se muselo vyhovět vkusu dětí a udělali jsme to rádi. Rovněž jsme vsadili na kontrast přírodních materiálů jako dřevo a kámen, versus nerez ocel, lakovaný lesklý nábytek a strohé linie. Zvolené barvy a materiály se propisují jednotně celým domem, jen vždy v jiných souvislostech.

 

Příběh rekonstrukce tohoto domu byl plný zvratů a skrytých úskalí, které během stavby vyplouvaly na povrch a čekaly doslova na každém kroku, nicméně se podařilo negativní vlny si podmanit a o to spokojeněji se nyní mladé rodině v domě žije, jak máme od nich zpětně potvrzeno.

 

Fakta:

Lokalita: Ostrava - Jih

Data:

projekt - podzim 2011

realizace - listopad 2011 až červenec 2012

Klient: soukromá osoba

Architekt: Vysloužil Architekti

Projekční tým: Ondřej Vysloužil, Markéta Vysloužilová, Iveta Janečková

Dodavatel stavby: Slezské stavby Opava (stavbyvedoucí Petr Krejčí)

Stavební dozor: Rostislav Maceček

Autor fotografií: Martin Kocich, Vysloužil Architekti (VA)